mexicanjesuschrist:libertybill:indyart:meco-official:goingbadly: LMAO CAN YOU FUCKING IMAGIN
mexicanjesuschrist: libertybill: indyart: meco-official: goingbadly: LMAO CAN YOU FUCKING IMAGINE HAVING THE MONEY TO EAT LIKE THIS THO The average price for chicken breast is around $3.20/lb One pound of rice is maybe a dollar Fresh broccoli is typically 2 bucks per pound You can buy a 5-pound bag of russet potatoes for 3 dollars (about 60 cents/lb) 12 count eggs are around a dollar You’re looking at maybe $10 without tax for more than one lunch meal, you could probably get at least 3 meals out of the list above (about $3.33 for each meal). That’s far from expensive. Meat is the most expensive part of these meals and can be exchanged for cheaper meats. Its cheaper when you buy from grocery stores You guys just don’t know how to: take advantage of sales and coupons, spend according to a budget, and meal plan. The meals shown above are nothing special, there are no expenive Super Foods. Theyre all just balanced meals, they all have fruit, vegetables, protein, grains, and some bit of fats -- source link
Tumblr Blog : fiti-vation.com